Teater

2016

Vredens Druer

Betty Nansen Teatret
Rolle : Noah m.m.
Instruktør : Katrine Wiedemann

Rød Kanin, Hvid Kanin

Teater V
Rolle : Skuespilleren

2015

The Sound of Music

Det Ny Teater
Rolle : Von Trapp
Instruktør : Daniel Bohr

Mefisto

Betty Nansen Teatret
Rolle : Otto Ulrich
Instruktør : Peter Langdal

Black Rider

Betty Nansen Teatret
Rolle : gamle onkel
Instruktør : Katrine Wiedemann

2014

Pigen Med Paraplyerne

Betty Nansen Teatret
Rolle : Roland Cassard
Instruktør : Peter Langdal

Don Quixote

Betty Nansen Teatret
Rolle : Maritornes, Præsten m.m.
Instruktør : Katrine Wiedemann

2013

Processen

Teater Republique
Rolle : Josef K
Instruktør : Martin Tulinius

Bliktrommen

Betty Nansen Teatret
Rolle : Frk.Spollenhauer, Marcus m.m.
Instruktør : Katrine Wiedemann

Tribadernes nat

Betty Nansen Teatret
Rolle : Viggo Schiwe
Instruktør : Peter Langdal

2012

Dogme Revyen 2012

Brunby Hotel Samsø
Rolle : TryllePoul m.m.
Instruktør : Søs Egelind

Bliktrommen

Betty Nansen Teatret
Rolle : Frk.Spollenhauer, Marcus m.m.
Instruktør : Katrine Wiedemann

Han, Hun, Vov Og Pelsen Vender Tilbage

Nørrebros Teater
Rolle : Diverse
Instruktør : Niclas Bendixen

2011

Anna Karenina

Betty Nansen Teatret
Rolle : Karenin
Instruktør : Alexa Ther

Henrik Og Pernille

Grønnegårds Teatret
Rolle : Henrik
Instruktør : Solbjørg Højfeldt

Han, Hun, Vov Og Pelsen

Cafe Teatret
Rolle : Diverse
Instruktør : Niclas Bendixen

2010

Come Together

ؘstre Gasvæk Teater
Rolle : Mågemanden
Instruktør : Nicolaj Cederholm

Mordets Melodi

Det Kgl. Teater
Rolle : Diverse
Instruktør : Tue Biering

Don Juan

Grønnegårds Teatret
Rolle : Dimance Og Tiggeren
Instruktør : Thomas Bendixen

2009

Det Kongelige Teater Revy 09

Det Kgl.Teater
Rolle : Diverse
Instruktør : Niels Olsen

Insomnia

Det Kgl.Teater
Rolle : Autisten

Thom Pain

Cafe Teatret
Rolle : Thom Pain
Instruktør : Lars Kaalund

Dogme Revyen Turne

Kim Kidholm
Rolle : Diverse
Instruktør : Søs Egelind

2008

Ordet

Det Kgl.Teater
Rolle : Johannes
Instruktør : Lars Noren

Det Kongelige Teater Revy 08

Det Kgl.Teater
Rolle : Diverse
Instruktør : Flemming Jensen

Et Drømmespil

Betty Nansen Teatret
Rolle : Glarmesteren, Skolelæreren m.m.
Instruktør : Katrine Wiedemann

Olsen Banden Og Den Russiske Juvel

Tivolis Koncertsal
Rolle : Holm m.m.
Instruktør : Peter Langdal

2007

Olsen Banden og den russiske juvel

Tivolis Koncertsal
Rolle: Diverse
Instruktør : Peter Langdal

Tartuff

Det Kongelige Teater
Rolle: Damis
Instruktør : Lars Kaalund

Erasmus Montanus

Grønnegårds Teatret
Rolle : Per Degn
Instruktør : Christoffer Berdal

Græshopperne

Kgl.Teater
Rolle : Milan
Instruktør : Simon Boberg

Dogme Revyen 2007

Brunby Hotel Samsø
Rolle : Diverse
Instruktør : Pernille Højmark

2006

Brødrene Karamazov

Det Kongelige Teater
Rolle: Ivan
Instruktør : Kim Bjarke

Natmandens Datter

Grønnegårds Teatret
Rolle: Gøtte
Instruktør : Nikoline Werdelin

Marthas Tema

Odense Teater
Rolle: Viestad/Salilath
Instruktør : Eyan Johannesen

2005

Græsted Revyen 2005

Rolle: Diverse
Instruktør; Niels Olsen

Jean de France

Grønnegårds Teatret
Rolle: Jean
Instruktør : Gitte Siem

Figaros Bryllup

Det Kongelige Teater
Rolle: Cherubino
Instruktør : Magnus Tyndstrøm

2004

Figaros Bryllup

Det Kongelige Teater
Rolle: Cherubino
Instruktør : Magnus Tyndstrøm

Gargantua

Det Kongelige Teater
Rolle: Niels Erik
Instruktør : Jakob Shokking

Manden fra Estland

Århus Teater
Rolle: Christian
Instruktør : Søren Iversen

Jean de France

Grønnegårds Teatret
Rolle: Jean
Instruktør : Gitte Siem

Flugt

Det Kongelige Teater
Rolle : Kaptajnen m.m.
Instruktør : Alexander Mørk Eidem

Vinden i Piletræerne

Det Kongelige Teater
Rolle: Hesten Albert
Instruktør : Christoffer Berdal

2003

Elling

Svalegangen, Århus
Rolle: Kjeld Bjarne
Instruktør : Lars Junggreen

En Skærsommernats Drøm

Grønnegårds Teatret
Rolle: Klaus Rending
Instruktør : Gitte Siem

Hvem er bange for Virginia Wolf

Århus Teater
Rolle: Nick
Instruktør : Patrick Mason

2002

Vinden i Piletræerne

Det Kongelige Teater
Rolle: Hesten Albert
Instruktør : Christoffer Berdal

En Skærsommernats Drøm

Grønnegårds Teatret
Rolle: Klaus Rending
Instruktør : Gitte Siem

2001

Hamlet

Mungo Park Teater
Rolle: Hamlet
Instruktør : Jarsienko Salimovic

Fruentimmerskolen

Moliére – Det Kongelige Teater
Rolle: Horace
Instruktør : Alexa Ther

2000

Pelikanen

Strindberg – Statens Teaterskole
Rolle: Axel

Ivanov

Tjekov – Det Kongelige Teater
Rolle: Lvov
Instruktør : Klaus Hoffmeyer

Det Sårede Ansigt

Howard Barker – Kanonhallen
Rolle: Manden uden ansigt m.m.
Instruktør : Howard Barker

Den dobbelte Troløshed

Marivaux, Grønnegårds Teatret
Rolle: Prinsen
Instruktør : Alexa Ther

1998

Clockwork Orange

Århus Teater
Rolle: Dim
Instruktør : Victor Marcussen

Les Miserables

Århus Teater
Rolle: Enjolras
Instruktør : Mogens Pedersen

De Sidste Fristelser

Bo Hr. Hansen – Århus Teater
Rolle: Kaspersen
Instruktør : Alexa Ther

Tjener for to Herrer

Goldoni – Århus Teater
Rolle: Silvio Lombardi
Instruktør : Asger Bonfils

Film og tv

Badehotellet – TV2

Rolle : Edward Weyse
Instruktør : Fabian Wullenweber -Jesper W Nielsen

Borgen 3 – DR 1

Rolle : Jakob Kruse
Instruktør : Louise Friedberg – Charlotte Seiling – Jesper W Nielsen – Henrik Ruben Genz

Borgen – DR 1

Rolle : Jakob Kruse
Instruktør : Jannik Johansen

Forbrydelsen 2 – DR 1

Rolle : Krabbe
Instruktør : Kristoffer Nyholm Og Charlotte Seiling

2900 Happiness – TV3

Rolle : Lars
Instruktør : Kari Vidå¸

Sommer – DR 1

Rolle : Niels
Instruktør : Mikkel Seerup

Rejseholdet – DR 1

Rolle : Indianeren
Instruktør : Charlotte Seiling

Skjulte Spor – TV3

Rolle : Christian
Instruktør : Simon Staho

Priser

Ebbe Langbergs hæderslegat 2018

Mogens Wieths hæderslegat 2016

Preben Neergaards Hæderslegat 2011

Nomineret til Reumertprisen 2009 for “Ordet”

Nomineret til Teaterpokalen 2009 for “Ordet”

Nomineret til Teaterpokalen 2007 for “Brødrene Karamazov”

Ellen Dagmar Fogs Mindelegat 2006

Teater 1 Prisen 2000

Reumert’s Talentpris 1999